Dlaczego książki są tak ważne?

Kolejne godziny spędzone w stresującej pracy, przed monitorem podczas tradingu online, a może po prostu potrzebujesz chwili wytchnienia? Być może dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu będzie oddanie się dobrej lekturze! Dziś, jak pokazują statystyki, coraz mniej Polaków sięga właśnie po tę formę rozrywki. Ale czy słusznie?

Nie od dziś mówi się, że królami czytelnictwa w Europie są obywatele krajów ze Skandynawii, a także Czesi. Polacy jednak, według statystyk, czytają coraz mniej, czego dowodem jest zamykanie kolejnych bibliotek. Mimo to ich jakość jest w Polsce wysoka. Często spotkać można w wielu bibliotekach najnowsze bestsellery, a wypożyczyć je można wygodnie przez internet.

Znacznie rozwija się też branża książek albumowych, w których specjalizuje się wydawnictwo Taschen. Ich książki są niczym dzieła sztuki, a przeglądanie ich to gwarancja miło spędzonych godzin. Takie pozycje poleca się szczególnie osobom narażonym na stres. Trading online wiąże się z trudnymi decyzjami i emocjami. Rozładować je można przy przeglądaniu tych niesamowitych książek, które są niczym dzieła sztuki.

Co może dać czytanie książek?

Nie jest tajemnicą to, że czytanie wielu książek wiąże się z lepszą sprawnością językową i rozwojem mózgu. To jednak nie są jedyne benefity, które daje czytanie literatury. Spędzanie czasu przy tanim romansie lub skomplikowanych rozważaniach filozoficznych może nieść wiele dobrego dla umysłu odbiorcy. Przede wszystkim, im więcej człowiek czyta, tym robi to w szybszym tempie, zyskując przy tym wiedzę ogólną lub specjalistyczną.

Stale powiększający się zasób słownictwa to kolejna korzyść, którą niesie czytanie książek. Dlatego tak częstą praktyką jest czytanie literatury w języku, którego dana osoba teraz się uczy. Pozwala to sprawnie opanować kolejne słowa danego języka, a także obyć się ze strukturami gramatycznymi. Taki sposób na naukę języka jest znacznie przyjemniejszy niż czytanie kolejnych nudnych podręczników, które odpychają od nauki języka.

Jeśli jesteś fanem kina, to koniecznie musisz sprawdzić książki, na podstawie których zekranizowano wiele kultowych filmów. Nie bez powodu uważa się, że książki są zawsze lepsze. Reżyserzy często muszą decydować się na wycinanie ciekawych wątków, bo ogranicza ich długość trwania filmu. Pisarze nie mają tego problemu, dlatego książki są zawsze znacznie bogatsze w treść i warto je sprawdzić.

Jakie książki warto czytać w czasie wolnym?

Jedni sprawdzają najpopularniejsze książki na różnych listach bestsellerów. Inni zaś udają się do księgarni, licząc na pomoc pracownika. Oba podejścia mają swoje plusy i minusy, dlatego warto spróbować obu z nich. Pracownicy takich punktów często faktycznie mają dużą wiedzę i mogą doradzić niezłą książkę. Popularne książki wbrew pozorom wcale nie są gorsze i niewarte czytania.

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygody z książkami, warto nadrobić wiele klasyków literatury. Te uznane książki wcale nie muszą nudzić, jak mogłoby się wydawać. Choć wiele z nich jest faktycznie ciężka do przebrnięcia, np. Nad Niemnem, tak jednak nie znaczy to, że wszystkie książki takie są. Po jakie w takim razie warto sięgnąć w czasie wolnym?

Zapoznaj się koniecznie z kultowymi pozycjami Orwella, które często pojawiają się w różnych mediach np. w formie cytatów. Mowa oczywiście o Folwarku Zwierzęcym oraz Rok 1984. Jeśli szukasz lżejszych pozycji, dobrze będzie zacząć od książek z gatunku, który najbardziej Cię interesuje. Warto korzystać z opinii innych użytkowników. W ten sposób najłatwiej jest trafić na wartościowe książki.

26 Jan 2021